منوی اصلی
همایشها و سمینارها
آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 414570
بازديدکنندگان امروز: 383
کل بازديدکنندگان: 2380280
بازديدکنندگان آنلاين: 2
زمان بارگزاري صفحه: 0.6397 ثانيه
اخبار > کلاس آموزشی ویژه مادران با نوزادان نارس


  چاپ        ارسال به دوست

کلاس آموزشی ویژه مادران با نوزادان نارس

دوازدهم شهریور ماه نود و هفت ، مرکز آموزشی درمانی نکویی، هدایتی، فرقانی میزبان مادرانی بود که فرزندانشان زودتر از موعد بدنیا آمده بودند. در این جلسه آموزشی که  در روز دوشنبه برگزار گردید مادران با علل بدنیا آمدن نوزادان نارس، روند درمان  وشیوه های مراقبتی این نوزادان پس از ترخیص آشنا شدند.

نوزاد نارس یا پری مچور
در سال ١٣۴٠ شمسي سازمان بهداشت جهاني، «سن حاملگي» را به‌عنوان معياري براي تعريف نوزادان زودرس معرفي کرد. طبق نظر اين سازمان، زايمان پره ترم به زايماني اطلاق مي‌شود که جنين پس از ٢٠ هفتگي کامل بارداري و قبل از تکميل ٣٧ هفتگي بارداري متولد شود. نوزادي که حاصل چنين زايماني باشد زودرس بوده و مشکلاتي، حيات وي را تحت تأثير قرار مي‌دهند. از علل اصلی مرگ و میر نوزادان در کشورهای پیشرفته، زايمان زودرس (پره ترم) بوده است. نوزادان به‌دلایل مختلف در معرض خطرهاي بيشتري براي عوارض کوتاه‌مدت و بلندمدت، از جمله ناتواني جسمي و تکامل ذهني هستند. در 2 سال اول زندگی نوزاد نارس احتمالا از نظر رشدی نسبت به نوزاد ترم (رسیده) هم سن خود، عقب‌ماندگي جسمی دارد، اما انتظار بر اين است که این نوزاد نیز همان توالي شاخص‌هاي رشدي هر کودک ديگري را بگذراند. اين تاخير در رشد نوزاد نارس در حدود ۲ سالگي به تدريج جبران خواهد شد و هنگامي که کودک به سنين پيش از مدرسه رسيد، ۲ تا ۴ ماه تفاوت از لحاظ سن يا رشد مشکلي براي کودک در ميان هم سالانش ايجاد نمي‌کند. اما باید در مورد اختلالات یادگیری در ایشان، هوشیار بود زیرا این اختلالات، که ناشی از نارسی است، در سال‌های اولیه مدرسه خود را نشان می‌دهند. زايمان زودرس يك حادثه جدي برای مادر و نوزاد بوده و در 5-10% از حاملگي‌ها رخ می‌دهد. اما شيوع آن بسته به جمعيت‌هاي مختلف و وضعيت اقتصادي و اجتماعي در جوامع مختلف متفاوت مي‌باشد. اما با همين ميزان شيوع به‌عنوان عامل دو سوم از مرگ و ميرهاي دوران بارداری و نوزادی شناخته مي‌شود.

علل تولد نوزاد نارس

علل تولد نوزاد نارس چند عاملي بوده و شامل واكنش‌هاي متقابل پيچيدهاي بين عوامل جنيني، رحمي و مادري است. مانند مشکلات جفتی، بارداري دوقلو يا بيشتر، عفونت در مادر، مشکلات رحم يا گردن رحم، مصرف الکل، سیگار، مواد مخدر، داروهاي غيرمجاز حين بارداري و سبک زندگی مادر می‌باشد. این فاکتورها از طریق مکانیسم‌های مختلف نظیر کاهش خو‌ن‌رسانی رحمی- جفتی، ناتوانی رحم در نگهداری جنین به علت‌هایی مانند اختلالات دهانه رحم، مشكلات ساختاري رحم، پارگی پیش از موعد پرده‌های جنینی (که می‌توانند به علل مانند عفونت‌های دوران بارداری و ضربه‌های فیزیکی باشد)، شغل مادر (به‌دلیل بلند کردن اجسام سنگین، تماس با مواد شیمیایی و...)، عدم دریافت مراقبت کافی در دوران بارداری و..... ایجاد شود. بررسی هر یک از این علل و مکانیسم‌های مربوطه نیازمند صرف وقت بسیار می‌باشد که در این محدوده نمی‌گنجد.

عوارض و مشکلا ت نوزادان نارس

زایمان زودرس و نارسی نوزاد یکی از مشکلات عمده بهداشتی محسوب می‌شود و از شایع‌ترین علل مرگ‌های نوزادی است. این نوزادان در معرض عوارض زیادی از جمله سندرم زجر تنفسی، بیماری‌های مزمن ریوی، خونریزی داخل بطنی مغزي، عوارض ذهنی و عصبی درازمدت، آنتروکولیت نکروزان (يك بيماري گوارشي) و اختلال تکامل حسی- عصبی قرار دارند. این نوزادان بدلیل عدم کارایی و تکامل سیستم‌های بدن دچار رنگ پریدگی، مشکلات تنفسی، تشنج، ناتوانی در تغذیه، زردی و... شوند لذا این نوزادان نیازمند توجه بیشتری می‌باشند.


پس از ترخیص از بیمارستان

این نوزادان در مقایسه با نوزادان رسیده و ترم، تعداد دفعات بیداری بیشتری داشته، لذا در این مورد نگران نباشید، بدلیل ضعف جسمانی که دارند، نیازمند صبر و حوصله بیشتری برای تغذیه می‌باشند و لذا ممکن مادر مجبور شود حتی ساعت‌ها برای تغذیه او وقت بگذارد. این نوزادان بسيار ساده‌تر از نوزادان هم سن و سال خود، بيمار مي‌شوند. بنابراین نیازمند توجه و مراقبت بیشتر می‌باشند. بهتر است که برای معاينات دوره‌اي و واکسيناسيون منظم با مراکز بهداشتی یا پزشک خود در ارتباط منظم باشید.این نوزاد در خطر سندرم مرگ ناگهانی بیشتر از سایر نوزادان قرار دارند، بنابراين مراقب باشيد که نوزاد روي شکمش نخوابد. اين کار احتمال بروز اين نشانگان را کاهش مي‌دهد.

و اما...


یک‌ سری از عوامل بروز زایمان زودرس و نارسی نوزاد براحتی توسط مادر قابل کنترل و پیشگیری می‌باشند. به طور مثال سبک زندگی مادر که شامل تغذیه، فعالیت‌های فیزیکی، مصرف سیگار، الکل، مواد مخدر، کنترل استرس، مراقبت از خود، شغل می‌باشد، از جمله عواملی است كه مي‌شود بيشترين تغييرات را بر روي آن اعمال كرد. به طور مثال ترک سیگار، الکل و مواد مخدر، کاهش فعالیت‌های شدید فیزیکی، بلند نکردن اجسام سنگین و... همه این موارد ذکر شده به وسيله تركيبي از تلاش‌ها براي افزايش آگاهي، تغيير رفتار و ايجاد محيط‌هاي سالم بهداشتي قابل حصول است همچنين با توجه به اهميت زايمان زودرس و متفاوت بودن سبك زندگي در جوامع مختلف اصلاح عوامل خطر مرتبط با زايمان زودرس در سبك زندگي زنان حامله در جامعه ضرورت دارد.

 


با تشکر از سایت باشگاه خبرنگاران جوان

 

 


١٨:٢٥ - دوشنبه ٢٠ شهريور ١٣٩٧    /    شماره : ٣٠٢٤٥    /    تعداد نمایش : ٢٥٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

خداوندا مرا از کسانی قرار دِه که دنیاشان را برای دینشان میفروشند نه دینشان را برای دنیاشان

ویژه مراجعین و همراهان
  • آموزش  پس از ترخیص فرم ها و فرآیندها IPD


    ویژه بیماران ویژه پرسنل قسم المرضی الدوّلی
نظرسنجی
هنگام مراجعه به مرکز فرقانی کدام خدمت را مطلوب تر ارزیابی می نمایید؟

خدمات درمانی
خدمات پاراکلینیکی
خدمات اداری مالی
خدمات هتلینگ

پیوندها